Opinie o Nas
Wszystko co musisz wiedzieć na temat czyszczenia tapicerki samochodowej 0
Wszystko co musisz wiedzieć na temat czyszczenia tapicerki samochodowej

Cześć! Przyszło Ci się zmierzyć z tematem czyszczenia tapicerki samochodowej? Fotele w naszych samochodach są wyjątkowo narażone na kontakt z brudem. Przeciętny kierowca przebywa w samochodzie od kilkunastu minut do kilku godzin dziennie, a zawodowi kierowcy nawet i kilkanaście godzin jednego dnia! Wozimy w samochodzie dzieciaki, spożywamy posiłki, pijemy… To duże wyzwanie dla tapicerki! Z tego artykułu dowiesz się jak wyczyścić tapicerkę samochodową. Poznasz rodzaje tapicerek samochodowych. Dowiesz się jakimi środkami najskuteczniej wyczyścić fotele.

Czy czyszczenie tapicerki samochodowej jest trudne? Nie. Wystarczy odrobina wiedzy i pare niezbędnych środków czyszczących oraz akcesoria takie jak szczotka, czy ścierka mikrofibrowa. Zatem do dzieła!

 

JAKIE RODZAJE TAPICERKI SAMOCHODOWEJ NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKAMY W NASZYCH WOZACH?

 

We wnętrzach samochodów osobowych możemy spotkać kilka rodzajów tapicerki samochodowej. Rodzaj tapicerki nie jest bez znaczenia, gdyż to od niego najczęściej zależy technika czyszczenia oraz dobór środków czyszczących. Wyróżniamy tapicerki:

skórzane (wymagają konserwacji, ale dzięki temu mogą służyć nam przez wiele lat)

z eco skóry (łatwiejsze w utrzymaniu w czystości niż skóra naturalna)

z alcantary (delikatny i przyjemny w dotyku sztuczny odpowiednik zamszu)

z materiału tekstylnego (najpowszechniejsza opcja w samochodach)

welurowe (miękki i puszysty materiał uznawany za ekskluzywny)

 

Pranie tapicerki metodą ekstrakcyjną

Czyszczenie tapicerki samochodowej metodą ekstrakcyjną.

 

SPOSOBY CZYSZCZENIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ: BONNETOWANIE VS. PRANIE EKSTRAKCYJNE

Co zrobić gdy uznamy, że tapicerka w naszym samochodzie wymaga czyszczenia?

Najłatwiej mają właściciele samochodów z tapicerką skórzaną. Czyszczenie tapicerki samochodowej pokrytej naturalną skórą (ponad 90% poszyć skórzanych w autach są to tzw. skóry gładkie powierzchniowo zamknięte, do których można używać wszystkich dostępnych na rynku preparatów czyszczących do skór) jest względnie łatwe i nie wymaga wielkich nakładków finansowych. Może sam proces potrwa nieco dłużej niż w przypadku prania, ale wystarczy nam podstawowy zestaw czyszczący do skóry za 60-140 zł. Nic więcej!

Kiedy w środku naszego wozu znajduje się tapicerka materiałowa, wówczas zadanie jest nieco bardziej wymagające. Miejscowe i drobne zabrudzenia, wystarczy wyczyścić ręcznie przy pomocy uniwersalnego środka czyszczącego (tzw. APC), czy dedykowanych środków do czyszczenia lub bonetowania tapicerki.

Starszą, lub mocno zabrudzoną tapicerkę materiałową warto wyprać ekstrakcyjnie (czyli przy pomocy odkurzacza piorącego). Nawet jeśli nie widać na pierwszy rzut oka zabrudzeń, nasza tapicerka po wielu latach użytkowania ma w sobie bardzo dużo brudu. Pranie ekstrakcyjne to o tyle trudne zadanie, że wymaga odpowiedniej chemii: środka do wstępnego „ruszenia” i rozpuszczenia brudu (tzw. pre-spray) oraz środka do wypłukania tapicerki w ostatnim etapie czyszczenia.

Pojawia się jeszcze kwestia odkurzacza piorącego, który jest dość kosztownym elementem. Dobre odkurzacze do prania ekstrakcyjnego zaczynają się od ok 1300 zł do nawet kilku tysięcy. To nie mało, szczególnie gdy chcemy wyprać tapicerkę może 3-4 razy w życiu. Na szczęście możemy też wypożyczyć taki sprzęt, już od kilku dyszek za dobę.

 

 

 Produkty ADBL do prania tapicerki

Środki marki ADBL do czyszczenia tapicerki samochodowej.

 

 

NAJPOTRZEBNIEJSZE ŚRODKI I AKCESORIA DO CZYSZCZENIA TAPICERKI SAMOCHODOWEJ

Akcesoria, które mogą Ci się przydać w trakcie czyszczenia tapicerki samochodowej to:

szczotka ręczna (na rynku jest spory wybór szczotek – z „rączką” lub bez, z włosia naturalnego lub syntetycznego, do wyboru do koloru)

szczotka na wiertarkę/wkrętarkę (znacznie przyspiesza cały proces czyszczenia tapicerki samochodowej)

- mikrofibry (niezbędne do zebrania brudu np. podczas bonetowania)

- pusta butelka PET z atomizerem (do sporządzenia roztworu typu pre-spray)Akcesoria do prania tapicerki samochodowej
Najpotrzebniejsze akcesoria do czyszczenia tapicerki samochodowej.

 

 

CZYSZCZENIE TAPICERKI SAMOCHODOWEJ: BONNETOWANIE

Jak wykonać bonetowanie? Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie co to w ogóle znaczy? Bonetowanie jest to powierzchowne czyszczenie tapicerek. Ma na celu usunięcie plam/zabrudzeń z wierzchniej warstwy materiału. Stosujemy je tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia materiału podczas prania, czyli po prostu przemoczenia go (np. rozklejenia, czy zniszczenia struktury). Podczas prania ekstrakcyjnego materiał może odkleić się od pianki. Najczęściej takie zjawisko występuje na boczkach drzwi i podsufitkach. Tam musimy uważać. Fotele i kanapę możemy śmiała prać.

Do bonetowania najlepiej użyć dedykowanych środków (np. ADBL Bonnet lub RRC UCLF). Ich cechą charakterystyczną jest dobra penetracja brudu i niska pienność. Środek podczas bonetowania nie powinien się bardzo pienić, by łatwo można było go usunąć podczas zbierania mikrofibrą. Płynów do bonetowania nie trzeba wypłukiwać. Środki te często mają mocne właściwości rozbijające brud i wypychające go na powierzchnię.

Bonnetowanie w kilku krokach:

  1. Tapicerkę materiałową najpierw należy odkurzyć.
  2. Następnie spryskaj ją środkiem do bonetowania i przeszoruj miękką szczoteczką.
  3. Zostaw preparat na kilka minut żeby zadziałał.
  4. Zbierz resztki preparatu z rozpuszczonym brudem za pomocą mikrofibry.
  5. Po wyschnięciu sprawdź efekt pracy.
  6. Jeśli efekt nie jest zadowalający, wykonaj cały proces jeszcze raz.

 

CZYSZCZENIE TAPICERKI SAMOCHODOWEJ: PRANIE EKSTRAKCYJNE

Proces prania ekstrakcyjnego nie jest skomplikowany. Załóżmy że chcesz wyprać fotele swojego auta. Pierwszym krokiem będzie porządne odkurzenie foteli, usunięcie okruszków i kłaczków. Następnie, należy przygotować roztwór do prania.

Weź pre-spray, zmieszaj go w zalecanych proporcjach z ciepłą wodą i opryskaj z umiarem fotel (tak, aby go nie przemoczyć). Następnie przeszoruj fotele przy pomocy szczotki ręcznej lub na wkrętarkę (szczotka na wkrętarkę znacznie przyspieszy cały proces i lepiej wypracuje preparat). Twardość szczotki dobieramy w zależności od rodzaju czyszczonego materiału. Szczotki miękkie lepiej sprawdzą się do delikatnych tapicerek, z kolei twarde dadzą sobie radę nawet z wykładziną i dywanikami.

Po kilku minutach, gdy pre-spray zacznie rozpuszczać brud, przejdź do ekstrakcji, czyli odessania i wypłukania brudu. Nie zalecam słuchania rad "wujków dobra rada", którzy twierdzą że do wypłukania wystarczy sama woda. Absolutnie nie!

Środki dedykowane do płukania (płukanki np. ADBL Textile RinseMaxifi Power Rinse lub ChemSpec Formula 90), mają zdolności rozbijające brud i pomagające go wyciągnąć z fotela. Zadanie o tyle nie jest łatwe, że po kilku czy kilkunastu latach eksploatacji samochodu, w gąbkach i materiale foteli jest tak na prawdę wszystko ;) Czyszczenie tapicerki samochodowej to jedyny ratunek.

 

Produkty MAXIFI do prania tapcerki

Produkty marki MAXIFI do czyszczenia tapicerki samochodowej w proszku lub płynie.

 

Po odciągnięciu całości Twoje fotele powinny być zaledwie wilgotne. Jeśli od razu widzisz, że są jeszcze plamy, powtórz cały proces prania. Niektóre plamy mogą być na tyle silne, że za pierwszym razem nie znikną. Po wyschnięciu fotele powinny być jak nowe. Gdy zakończysz proces czyszczenia tapicerki samochodowej, możesz rozważyć dodatkowo impregnację tapicerki, aby uchronić ją przed ponownym zabrudzeniem i ułatwić sobie ponowne czyszczenie lub całkowicie je wyeliminować. Nowoczesne środki impregnujące tapicerkę materiałową całkowicie hydrofobizują powierzchnię (np. CarPro CQuartz FabricCoat). Oznacza to, że jeśli wylejesz na tapicerkę np. kawę, zbierze się ona w jednym miejscu, w postaci niewchłaniającej się plamy (nie wsiąknie w materiał). Zbierzesz ją bezpiecznie chusteczką lub ściereczką.

Mam nadzieję, że powyższe informację dokładnie wyjaśniły Ci, jak wyczyścić tapicerkę samochodową. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, lub porady w doborze odpowiednich preparatów do czyszczenia tapicerki, napisz do nas – chętnie odpowiemy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl