Opinie o Nas
pH kosmetyków samochodowych. Co powinieneś wiedzieć o pH w autodetailignu? 0
pH kosmetyków samochodowych. Co powinieneś wiedzieć o pH w autodetailignu?

auto-detailingu odczyn, czyli pH preparatu chemicznego ma olbrzymie znaczenie, jeśli chcemy mieć pewność, że produkt nie zniszczy lakieru, tapicerki czy każdego innego elementu pojazdu. Profesjonalne studia auto-detailingowe przykładają dużą wagę do tego, by szampon samochodowy posiadał neutralne pH, a preparaty do czyszczenia ciężkich zabrudzeń były mocno zasadowe, czyli skuteczne.

Zanim jednak przejdziemy do sedna tematu, wróćmy na chwilę do szkolnych lekcji chemii.

 

Co to jest skala pH?

Skala pH opisuje ilość jonów wodorowych H+ i wodorotlenkowych OH- w roztworze wodnym. Przewaga jonów wodorowych świadczy o odczynie kwaśnym, natomiast przewaga jonów wodorotlenkowych oznacza odczyn zasadowy.

W praktyce posługujemy się skalą pH. Zgodnie z nią roztwory o pH od 0,0 do 6,9 są kwasami, roztwór o pH 7,0 ma odczyn obojętny (neutralny), natomiast zasady (odczyn alkaliczny) posiadają pH od 7,1 do 14,0. Czysta woda jest neutralna i ma pH 7,0.

Teraz, gdy znasz podstawy, oto kilka wskazówek do zapamiętania przy wyborze środka czyszczącego:

 

Preparaty kwasowe

Odczyn kwaśny (pH 1) mają niektóre preparaty do czyszczenia felg aluminiowych malowanych i lakierowanych, stalowych i kołpaków. Przykładem takiego preparatu jest TENZI Alux lub ADBL Wheel Warrior. Kwasowe preparaty do felg usuwają osad z klocków hamulcowych i rdzę. Nadają się do mocnego lecz okresowego doczyszczenia felg. Do bieżącej pielęgnacji lepiej nadadzą się preparaty „krwawiące” o neutralnym pH.

Podczas stosowania tak silnie kwasowych preparatów musisz uważać, by nie dopuścić do kontaktu  z lakierem i powierzchniami szklanymi z uwagi na ryzyko powstania zmatowień. Nie należy również stosować kwasów do czyszczenia polerowanego i anodowanego aluminium  oraz chromu.

Preparaty o kwaśnym pH nadają się do usuwania zanieczyszczeń nieorganicznych takich jak opiłki metali czy rdza.

 

Preparaty neutralne

Chemia samochodowa o neutralnym pH jest bezpieczna dla wszystkich powierzchni, w tym lakieru. W związku z tym większość dostępnej na rynku chemii samochodowej posiada odczyn neutralny. Produkty takie jak szampony samochodowe, aktywna piana (nie każda, ale większość!), „krwawiące” preparaty do felg, preparaty do płukania tapicerki (ADBL Textil Rinse) posiadają neutralne pH.

 

Aktywna piana i pianownice ręczne w BigBlock

 Aktywne piany YETI od ADBL o NEUTRALNYM pH, bezpiecznym dla lakieru wraz z ręcznymi pianownicami w naszym sklepie:)

 

Preparaty zasadowe

Preparaty o odczynie zasadowym mają zastosowanie przede wszystkim w usuwaniu organicznych zabrudzeń: zaschniętych owadów, tłustych plam, żywicy, soków z drzew, ale również kurzu czy zacieków na tapicerce.

Wszelkie zasady świetnie czyszczą. Generalnie, im wyższe pH (bardziej zasadowe), tym preparat skuteczniejszy, mocniej czyszczący, ale i bardziej agresywny dla czyszczonej powierzchni i naszych dłoni. Najpopularniejszy środek czyszczący uniwersalnego zastosowania – APC ma właśnie odczyn zasadowy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat APC, jego zastosowania i sposobu używania, zajrzyj tutaj.

Lekkie zasady (pH 9-10) nadają się do prania tapicerek, z kolei silniejsze zasady (powyżej 12-13) mogą uszkodzić włókna materiału. Zatem jeśli zdecydowałeś się na wypranie tapicerki przy pomocy APC, koniecznie zwróć uwagę na odpowiednie rozcieńczenie roztworu. Jednak lepszym wyborem zawsze będzie zastosowanie dedykowanego preparatu.

 

Preparaty do czyszczenia skóry

Wiele osób stoi przed trudnym wyborem najskuteczniejszego, a jednocześnie bezpiecznego preparatu do czyszczenia tapicerki skórzanej w samochodzie. Naturalne skóry są wymagające, więc potrzebują specjalistycznej pielęgnacji. Zanim kupisz preparat do skóry lub zdecydujesz się na którąś z domowych metod czyszczenia, musisz dowiedzieć się jakie pH ma tapicerka skórzana?

pH tapicerki skórzanej mieści się w przedziale 4,0-4,5 (kwaśne). Z tego powodu nie powinniśmy czyścić skór szarym mydłem, którego pH wynosi ok. 10-11 (mocno zasadowe).

Do bieżącej pielęgnacji skóry najlepiej nadają się produkty o pH zbliżonym do pH skóry. Przykładem takiego produktu jest Colourlock Soft Clean o pH 5,5. Jeśli natomiast zabrudzenia na skórze są ciężkie, trudne do usunięcia, lub skóra jest stara i wymaga dogłębnego czyszczenia, wówczas lepiej sprawdzi się preparat o lekko zasadowym odczynie np. Colourlock Strong Cleaner o pH 9-9,5.

 

Podsumowując, oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących pH, które powinieneś zapamiętać:

  1. Kwasowe środki czyszczące usuwają zanieczyszczenia nieorganiczne: rdzę, opiłki metalu, pył z klocków hamulcowych.
  2. Preparaty zasadowe usuwają zanieczyszczenia organiczne: tłuste plamy, rozgniecione pancerze owadów, żywicę, soki z drzew, ale również kurz oraz plamy i zacieki na tapicerce.
  3. Nie należy stosować środka czyszczącego o pH zbyt mocnym  dla zanieczyszczenia, które próbujesz usunąć.
  4. W razie wątpliwości, czy pH jest odpowiednie, warto przetestować preparat w niewidocznym miejscu.
  5. Zawsze najlepszym wyborem jest zastosowanie preparatu dedykowanego do czyszczonej powierzchni, ponieważ producent na podstawie testów zadbał o najlepszy dobór pH. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl