W poprzednim wpisie opisaliśmy 3 często pojawiające się mity na temat pielęgnacji samochodów. Dziś czas na kolejną porcję mitów (pierwszą część znajdziesz tutaj). Tym razem to Wy, czyli nasi czytelnicy i klienci, a także partnerzy biznesowi (studia detailingowe) podrzuciliście nam mity, które według Was są warte uwagi. Oto one:

Mit #4: Powłoka ceramiczna/kwarcowa sprawia, że o auto nie trzeba dbać.

Wiele osób prawdopodobnie myśli, że samochód zabezpieczony powłoką ceramiczną lub kwarcową ma na sobie pewnego rodzaju niezniszczalny pancerz, który nie wymaga pielęgnacji przez bardzo długi czas (nawet lata).

Faktycznie powłoka ochronna zapewnia najwyższy poziom ochrony lakieru, a przy tym niezwykłą głębie koloru, połysk i efekt szklistości przez długi czas, przez co auto wydaje się być w stanie idealnym. Jednak efekt ten nie jest wieczny. Auto niemal codziennie narażone jest na kontakt z brudem drogowym, deszczem, kurzem i różnego rodzaju pyłami. Bieżąca eksploatacja jest zawsze związana z osiadaniem brudu na samochodzie.

Prawdą jednak jest, że auto zabezpieczone powłoką ochronną jest dłużej czyste, ponieważ jedną z właściwości powłok jest odpychanie kurzu i brudu. Nie można jednak myśleć, że posiadanie powłoki zwalnia z obowiązku mycia samochodu.

Istnieje jednak drobna różnica w pielęgnacji samochodów zabezpieczonych powłoką ochronną, a tymi niezabezpieczonymi niczym. Różnica ta dotyczy wyboru preparatów czyszczących. Aby nie osłabić właściwości powłoki należy używać preparatów o neutralnym pH, a unikać agresywnej (mocno zasadowej lub mocno kwasowej) chemii.

 

Mit #5: Do czyszczenia skór samochodowych wystarczy mleczko.


W sklepach motoryzacyjnych często możemy spotkać pojedynczy środek do pielęgnacji tapicerki skórzanej. Środek ten zazwyczaj występuje w formie mleczka i jest przeznaczony do konserwacji.

Użycie mleczka, z myślą, że odświeżymy wygląd skóry w samochodzie jest tak sensowne jak kremowanie brudnych rąk ;)

Skóry w samochodzie zazwyczaj po kilku latach eksploatacji zatrzymują na swojej powierzchni bardzo dużo brudu. Na zamieszczonym zdjęciu doskonale widać jak wygląda skóra przed i po czyszczeniu. Jeśli użyjesz środka czyszczącego, a następie cały proces zwieńczysz odpowiednim zabezpieczeniem (właśnie mleczkiem!), sukces masz gwarantowany. Dlatego też w naszej ofercie możecie spotkać środki do skór WYSTĘPUJĄCE PARAMI, czyli środek czyszczący oraz konserwant.

 

Czyszczenie tapicerki skórzanej. Mleczko do skóry
Na zdjęciu fotel przed i po czyszczeniu.

 

Mit #6: Wosk samochodowy maskuje rysy.

Wiele osób sądzi, że tak zwane hologramy i swirle można z powodzeniem zamaskować woskiem samochodowym.

Swirle, czyli zarysowania lakieru układające się w kształt koła (szczególnie dobrze widoczne w słońcu) powstają na skutek mycia auta brudnymi gąbkami, wycierania auta twardymi ręcznikami, odśnieżania miotełką oraz używania szczotki na myjni samochodowej.

Nie sposób ich zamaskować, nawet jeśli użyjesz wosku koloryzującego. W tym przypadku może sprawdzić się politura lub AIO (All In one), ale nic nie trwa wiecznie. W zależności od przygotowania powierzchni oraz użytej politury efekt może utrzymać się od kilku dni do kilku miesięcy. Po pewnym czasie preparat zostanie wypłukany, a swirle będą nadal widoczne.

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest polerowanie lakieru. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na jego stan i grubość warstwy bezbarwnej.

Aby uzyskać najlepszy rezultat niezbędne będzie polerowanie lakieru, a w następnym kroku zabezpieczenie go dobrej jakości woskiem. 

 

Swirle na lakierze samochodowym.

Swirle na lakierze. Efekt przed i po polerowaniu.