Opinie o Nas
Najpopularniejsze mity na temat auto-detailingu część 1. 0
Najpopularniejsze mity na temat auto-detailingu część 1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mitów na temat pielęgnacji samochodów jest wiele. My postanowiliśmy wybrać najbardziej popularne z nich i wyjaśnić, jak prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie dbać o samochód. Mity, które przedstawiamy wam to najczęściej pojawiające się przekonania wśród naszych klientów. Być może Ty też wyznajesz któryś z poniższych mitów.

Mit #1: Płyn do mycia naczyń nadaje się do mycia samochodu

Rzeczywiście płyn do mycia naczyń jest dobrym wyborem, jeśli po każdym myciu auta na nowo chcesz aplikować wosk na lakier lub dressing na opony. Jednak dla Ciebie powinno to oznaczać zwykłe marnotrawstwo zarówno wosku, dressingu, jak i Twojej pracy, którą musisz wykonywać podwójnie.

Płyn do mycia naczyń to detergent o odczynie zasadowym (więcej o pH w autodetailingu przeczytasz tutaj), który został stworzony by usuwać tłuszcz i zanieczyszczenia organiczne (resztki jedzenia). Zatem płyn do mycia naczyń będzie doskonale zmywał woski, a więc naruszał barierę ochronną lakieru, tłusty dressing z opon (czernidło), powłoki polimerowe, politurę wypełniającą rysy oraz powłokę hydrofobową z szyb (niewidzialną wycieraczkę).

Oznacza to więcej szkody dla samochodu, niż korzyści wynikającej z dobrego oczyszczenia pojazdu. Do mycia zawsze wybieraj dobry i bezpieczny dla lakieru (o neutralnym pH) szampon samochodowy. Stosując profesjonalny szampon będziesz miał pewność, że nie zmyjesz wosku lub nie naruszysz innej powłoki ochronnej.

 

Mity o autodetailingu. Mycie samochodu płynem do mycia naczyń

Mit #2: Mój samochód błyszczy się, więc z pewnością jest czysty

Jeśli Twój samochód na pierwszy rzut oka jest lśniący, nie oznacza to, że musi być czysty. Zwykle zaraz po wyjechaniu z myjni lub po ręcznym umyciu auta wygląda ono na czyste i pozornie niewymaga dodatkowej pielęgnacji. Jednak samo mycie nie gwarantuje czystości!

Dlaczego?

Otóż, mycie nie usunie głęboko wbitych w lakier zanieczyszczeń metalicznych i drogowych takich jak smoła, asfalt, zaschnięte pancerze owadów, czy żywica z drzew. Można to bardzo łatwo sprawdzić: zaraz po umyciu auta przejedź po lakierze opuszkami palców. Jeśli wyczujesz pod palcami chropowatą, nierówną strukturę, oznacza to, że auto jest brudne pomimo mycia! Czyste auto zawsze będzie satynowo gładkie.

Musisz wiedzieć, że wosk nałożony na chropowaty, czyli nieoczyszczony lakier samochodu nie zwiąże się z lakierem i nie stworzy solidnej warstwy ochronnej. Tym samym samochód nie będzie dostatecznie chroniony przed czynnikami szkodliwymi takimi jak promieniowanie UV powodujące płowienie koloru czy zimą sól drogowa niszcząca lakier.

Rozwiązaniem jest deironizacja nadwozia (usunięcie osadów metalicznych) i dokładne oczyszczenie lakieru przy pomocy glinki. Deironizację możesz wykonać przy pomocy krwawiących preparatów o neutralnym pH (deironizerów).

Mit #3: Stare tkaniny, koszulki i flanele nadają się do czyszczenia samochodu

Nasi dziadkowie i ojcowie w imię idei nie marnowania chętnie używali zniszczonych, starych tkanin takich jak koszulki, ręczniki i flanele do czyszczenia samochodu. My jednak musimy wiedzieć, że to jedna z najmniej rozsądnych praktyk, która szybko zniszczy lakier naszego samochodu.

Zużyte, stare tkaniny takie jak flanela zwykle są miękkie i przyjemne w dotyku, dlatego chętnie wykorzystywane w pracy przy samochodzie, ale warto wiedzieć, że szyte są z materiału poliestrowego.

Poliester jest wytrzymałym, syntetycznym materiałem i co ciekawe nie tylko wykonuje się z niego włókna odzieżowe, ale także reklamówki plastikowe, folie i butelki. Czy taki syntetyk nadaje się do bezpiecznej pracy z lakierem? Na pewno nie! Poliester pozostawia na lakierze zarysowania.

Z tego powodu do czyszczenia samochodu, docierania wosków, zmywania past polerskich, osuszania karoserii i innych prac pielęgnacyjnych stosuje się wyłącznie tkaniny mikrofibrowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rodzajów mikrofibr, przeczytaj nasz poradnik: Jak wybrać ściereczkę mikrofibrową do pielęgnacji samochodu?

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl