Opinie o Nas
Wszystko co musisz wiedzieć na temat glinkowania samochodu 0
Wszystko co musisz wiedzieć na temat glinkowania samochodu

Co to jest glinka samochodowa? Jakie są rodzaje glinki i do czego służą?

Glinka samochodowa to plastyczna masa z tworzywa żywicznego (wyglądem i właściwościami przypomina plastelinę) zawierająca cząsteczki lekko ścierne.  Słowo „ścierne” może wystraszyć entuzjastów motoryzacji, w obawie przed porysowaniem lakieru. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać, ponieważ glinka samochodowa jest na tyle delikatnym produktem, że jej działanie w żaden sposób nie uszkodzi lakieru.

Wyróżniamy glinki miękkie, średnio-agresywne oraz agresywne. Miękkie glinki są najbardziej plastyczne i delikatne dla lakieru. Ich przeznaczeniem jest usuwanie delikatnych zabrudzeń i nalotów. Glinki średnio-agresywne nadają się do bieżącej pielęgnacji samochodu. Są polecane początkującym entuzjastom auto-detailingu ze względu na ich uniwersalne właściwości oraz niskie ryzyko uszkodzenia czegokolwiek. Glinki agresywne najlepiej sprawdzą się podczas pielęgnacji aut starszych lub mocno zaniedbanych, gdzie zanieczyszczeń niewidocznych gołym okiem jest naprawdę dużo.

 

Jak rozpoznać, że nadszedł czas, by wyglinkować auto?

Najprościej sprawdzić to za pomocą własnych rąk. Po umyciu i wysuszeniu auta przejedź opuszkami palców po lakierze oraz szybach. W ten sposób możesz poczuć szorstką, chropowatą powierzchnię, czyli brud który nie został usunięty podczas wstępnego mycia. Jeśli wyczuwasz pod palcami szorstką powierzchnię lakieru oznacza to, że Twoje auto potrzebuje dokładnego oczyszczenia.

Zanieczyszczenia, które tworzą niewidoczną dla oka, chropowatą powierzchnię lakieru to kurz, brud drogowy, soki z drzew, wapń i minerały z wody i kwaśnego deszczu. Wstępne mycie samochodu za pomocą aktywnej piany lub szamponu usunie większość brudu, lecz pewna część będzie nadal mocno „wbita” w lakier. Do jej usunięcia konieczna będzie glinka.  

 

Glinka samochodowa - jak wyglinkować samochód?

 Tak zabrudzony samochód na pewno potrzebuje glinkowania.

 

Jaki efekt otrzymasz po użyciu glinki?

Przede wszystkim doskonałe oczyszczenie samochodu. Glinka nadaje gładkość lakieru oraz szyb. Ale nie tylko, bo glinkować można również felgi, chrom i reflektory. W rezultacie otrzymasz śliską, wykończoną powierzchnię gotową do aplikacji wosku, a w przypadku szyb – niewidzialnej wycieraczki (powłoki hydrofobowej).

Jeśli chcesz zabezpieczyć auto woskiem lub powłoką ceramiczną, obowiązkowo oczyść lakier przy pomocy glinki! Jest to tak ważne, ponieważ niedokładnie oczyszczona, czyli nieprzygotowana powierzchnia lakieru niedokładnie zwiąże się woskiem lub powłoką i w rezultacie nie utworzy idealnej bariery ochronnej dla karoserii.

 

Jak często glinkować samochód?

Nie ma jednego, określonego schematu, jak często powinno się glinkować samochód. Częstotliwość glinkowania zależy od tego, czy Twoje auto jest garażowane, czy stoi pod chmurką. Auta przechowywane na zewnątrz, szczególnie pod drzewami będą potrzebowały częstszej pielęgnacji, gdyż są bardziej narażone na zabrudzenia takie jak ptasie odchody, soki z drzew, czy żywica.

Jeśli postanowisz oczyścić auto z głębokiego brudu za pomocą glinki 3-4 razy w roku, to będziesz miał pewność, że lakier będzie gładki i czysty przez długi czas.

My zalecamy, by obowiązkowo wyglinkować auto przed sezonem zimowym, a później na oczyszczoną powierzchnię lakieru nałożyć trwały, ochronny wosk. Tak przygotowany samochód będzie gotowy na zimowe warunki drogowe, szczególnie na kontakt z solą.

 

Jak używać glinki? Instrukcja.

Na początek powinieneś wiedzieć, że jedno opakowanie glinki (tabliczka 100g) należy podzielić na 2-3 równe części. Jedną z tych części będziesz oczyszczać auto. Przygotuj kubek z gorącą wodą (nie wrzącą!) i zanurz w niej kawałek glinki. Poczekaj aż zmięknie. Teraz można swobodnie kształtować glinkę.

Uformuj kulkę i rozpłaszcz ją. Twoja glinka jest teraz przygotowana do pracy. Spryskaj obficie środkiem poślizgowym fragment lakieru lub szyby,  na którym będziesz pracował, a następnie rozpocznij oczyszczanie za pomocą glinki. Wypracuj jeden fragment powierzchni samochodu i przejdź do kolejnego. Pamiętaj, by nie dociskać mocno glinki, lecz przesuwać ją delikatnie po powierzchni.

Jeśli glinka zabrudzi się, zagnieć zanieczyszczenia „do środka” glinki i ponownie uformuj placek, by nadal móc jej używać.

 

Glinka samochodowa - instrukcja jak wyglinkować samochód

Tak zabrudzoną glinkę należy zagnieść "do środka" w celu dalszej pracy.

 

Gdy zakończysz pracę z glinką, umyj ponownie auto wodą z szamponem lub spłucz je wodą pod ciśnieniem, w celu usunięcia pozostałości zanieczyszczeń. Na koniec osusz auto za pomocą ręcznika z mikrofibry. Tak przygotowany lakier będzie gotowy na aplikację wosku, powłoki ceramicznej lub przeprowadzenie korekty lakieru (polerowanie).

 

Jaki wybrać środek poślizgowy do glinki?

Środek poślizgowy ma za zadanie ułatwić prowadzenie glinki po powierzchni lakieru, czyli zminimalizować tarcie pomiędzy glinką, a lakierem. Użycie środka poślizgowego jest kluczem do udanej pracy z glinką.

Do wyboru masz dwie opcje: profesjonalny lubrykant, czyli środek nadający poślizg stworzony specjalnie do pracy z glinką lub wodę z szamponem samochodowym. Obie opcje świetnie się sprawdzą, zatem wybór należy do Ciebie.

Dla ułatwienia pracy zalecamy, abyś przelał lubrykant lub inny płyn nadający poślizg do butelki z atomizerem. Wówczas na bieżąco będziesz mógł dozować produkt, by uzyskać jak najlepszy poślizg.

 

Mam nowy samochód, czy potrzebuję glinkowania?

Większość nowych samochodów podróżuje z fabryk na duże odległości statkiem, transportem kołowym lub szynowym, by dotrzeć do salonu samochodowego. Tym samym zbiera po drodze sporo kurzu i różnego rodzaju osadów. Większość handlowców nie zdaje sobie sprawy z tego faktu, ponieważ lakier wygląda „na oko” nieskazitelnie. Z tego powodu nie zaszkodzi wyglinkować samochód tuż po jego zakupie. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl